ساخت کلیشه چاپ سیلک

این شرکت آمادگی خود را در ساخت شابلون های بسیار بزرگ اعلام میکند. زمینه همکاری با تمامی کارخانجات تولید شیشه ، گاز و…

 

 

نحوه ساخت کلیشه تامپو:

مقدمه: این جزوه کوتاه و مختصر تنها در سه بخش تدوین شده است و امید است شما با مطالعه کامل و دقیق این جزوه در استفاده مطلوب و بهینه از لامینت موفق باشید.

1-لامینت چیست؟ لامینت یکی از ابداعات جالب در زمینه طراحی و چاپ میباشد که باعث آسانتر و دقیق تر شدن بسیار از امور ازقبیل چاپ تامپو ساخت کلیشه تامپو و حکاکی روی فلزات و چاپ برد های الکترونیکی با دقت فوق العاده شده است. در کشورهای پیشرفته،مثل آمریکا،ژاپن و اروپا مدت زمان زیادی است که از این صنعت برای ساخت کلیشه تامپو و چاپ مدار های ریز و حساس استفاده می شود. لامینت از سه لایه است. یک لایه اصلی یا ژلاتینی و دو لایه محافظ پلاستیکی که از دو طرف آن را در بر می گیرد.

2-نگهداری لمینت : محل نگهداری لمینت باید سرد باشد (15درجه) و دور از منبع نور سفید باشد.

3-طرز استفاده کلی : با نور فعال شده و تغیرات شمیایی ایجاد می کند.

3-1)برای استفاده ابتدا به اندازه قطعه کار کلیشه لمینت را جدا می کنیم محل این کار میبایست در تاریک خانه دارای حداقل نور فتون دار (نور سفید) باشد.

3-2)سطح فلز (کلیشه)را کاملا صاف وصیقلی را کاملا تمیز کرده و عاری از هر گونه چربی و مواد زاید می کند و در ضمن سطح کار باید کاملا صاف وصیقلی باشد( قابل توجه برای تمیز کردن چربی از مل یا مایع و پودرهای زد چربی استفاده می شود)

3-3)لایه محافظ اول که درونی وکدر می باشد به راحتی جدا کرده لمینت را با دقت روی کلیشه قرار می دهیم و می چسبانیم ضمنا برای بهتر چسبیدن لمینت روی کلیشه گرم(ولرم)شود یا کاغذ یا پارچه نسوز را روی لمینت و کلیشه گذاشته وبا اتوی گرم (ولرم) روی آن می کشیم یا با کاردک روی آن کشیده .طوری که هیچگونه حباب نداشته باشد. 3-4) نگاتیو طرح مورد نظر رار روی لمینت قرار داده و نور سفید فتون یا مهتابی را به مدت یک تا ده دقیقه به آن می تابانیم (توضیحا: زمان نور دهی بستگی به تعداد لامپ ها و جعبه نور دارد)

3-5)بعد از نوردهی لایه محافظ براق (سلفون براق) را جدا کرده ودور میندازیم

3-6)اکنون طرح شما روی لامینت نقش بسته است آن را در محلول (کربنات سدیم) که بصورت پودر سفید می باشد قرار میدهیم.(توضیحا:پودر را 7 الی 10 گرم در یک لیتر آب مخلوط میکنیم) وکلیشه را داخل آن انداخته و به مدت 30 تا 50 ثانیه داخل ظرف پلاستیکی تکان تکان دهید تا طرح ظاهر شود.اگر طرح ظاهر شده، ولی قسمتی از آن بخوبی ظاهر نشده باشد باید توسط پنبه آغشته به محلول آن را کمک کنید تا ظاهر شود.بعد از ظاهر شدن آن را با آب شسته و بگذارید تا کاملا خشک شود.

3-7)اکنون کلیشه را در ظرف پلاستیکی اسید (محلول)قرار دهید.(توضیحا:اسید را که به رنگ پودر مشکی میباشد در ده گرم پودر اسید در 1لیتر آب ترکیب می کنید)وکلیشه را داخل آن قرار داده و بمدت 4 الی 5 دقیقه آن را تکان تکان دهید تا اسید بتواند طرح مورد نظر شما را بر روی کلیشه حک کند.بعد از حک شدن تمامی لمینت اضافه یا چسب های اضافه را با کاردک جدا کرده و در غیر اینصورت دوباره در ظاهر شونده بیاندازید تا کنده شود.(نکته: این کار نیاز بمدت بیشتری دارد)و حال کلیشه شما آماده استفاده می باشد

 

. با تشکر از شما شرکت شیمی سپهر

Check Also

اموزش ساخت کلیشه تامپو

مقدمه: این جزوه کوتاه و مختصر تنها در سه بخش تدوین شده است و امید ...